info@ultraemar.com.tr     +90 (212) 529 9193    

HSG (Histerosalfingografi) / İlaçlı Rahim ve Tüp FilmiHSG (Histerosalfingografi) / İlaçlı rahim ve tüp filmi

HSG, rahim içerisine bir kontrast sıvı verilerek röntgen filmi çekilmesi ile rahim ve tüplerin görüntülenmesidir, bu nedenle "rahim filmi" de denir. İnfertilite (kısırlık) tedavisi görmesi gereken hastalarda tüplerin açık mı kapalı mı olduğunu anlamak için çekilir. Tüplerin durumuna göre tedavi planlanır.


İlaçlı rahim filmi (HSG) ne zaman çekilir?

HSG çekilmesi için genellikle adet kanaması kesildikten sonraki ilk günler tercih edilir, bunda amaç hastanın hamile olmadığından emin olmaktır.


İlaçlı rahim filmi (HSG) nasıl çekilir?

Hasta röntgen masasına sırt üstü yatar. Öncelikle muayene spekulumu takılır ve rahim ağzı görülür. Daha sonra rahim ağzına doğru ince bir kanül uzatılır (kanül: tükenmez kalemin içine benzer ince borucuk). Rahim filmi çekilirken radyoopak sıvı içeren ilaç kullanılır, kontrast sıvı kanül aracılığıyla rahim içine yavaş yavaş verilir ve röntgen filmi çekilir. Bunların dışında genellikle rahim filmi çekimi sırasında veya sonrasında bir ilaç kullanılmaz. Kontrast madde tüplere gelince hasta hafif bir ağrı duyabilir. Tüpler açıksa kontrast madde karın boşluğuna yayılır. İşlem sonrasında doktor tarafından verilen ağrı kesici ve varsa antibiyotik kullanılmalıdır.


İlaçlı rahim filmi (HSG) nasıl yorumlanır?

HSG normalse her iki tüp de açık ve rahim içinin şekli normaldir demektir. Rahim içinde bir kitle (myom yada polip gibi) varsa yada tüpler kapalıysa HSG'de bu durum anormal bir görüntü oluşturur. Burada önemli bir nokta da HSG'de tüplerin açık izlenmesi kapalı izlenmesine göre daha güvenilir bir bilgidir. Çünkü HSG'de tüpler çekim sırasında kasılarak (spazm) kapalı gibi görünebilmektedir. Yani HSG'de kapalı izlenen tüp aslında açık olabilir, bunu anlamanın yolu ise laparoskopi ile tüpleri değerlendirmektir.


İlaçlı rahim filmi (HSG) sonrası gebe kalınabildiğini duydum?

HSG bazen kapalı olan tüpün rahim içine verilen madde sayesinde açılmasına sebep olabilir. Bu nedenle HSG sonrası kendiliğinden gebe kalanlar olabilmektedir.


İlaçlı ağrısız rahim filmi (HSG) sonrası hastada ne gibi şikayetler gözükebilir?

Yeni teknik yaklaşımlar sonrası HSG, büyük oranda ağrısız olmak ile birlikte nadiren işlemden sonraki 1-2 gün boyunca hafif kramplar hissedilebilir. Vajinal kanama çok az görülebilir.


Ağrısız HSG ile ilgili ne gibi yeni teknik yaklaşımlar kullanıyorsunuz?

  • Dijital röntgen cihazları ve film banyosu ihtiyacını ortadan kaldıran termal veya lazer film baskı cihazları
  • Görüntülerin hekimlere bilgisayar ortamında gönderilmesini ve arşivlenebilmesini sağlayan dijital teknolojiler
  • Alerji riski düşük, yağ embolisi ve granülom oluşturma riski bulunmayan, osmolaritesi, viskozitesi düzenlenmiş yeni nesil suda çözünebilir iyotlu kontrast maddeler
  • Kontrast maddeyi rahim boşluğuna veya doğrudan tüplerin içine doldurabilmek için geliştirilen ince, yumuşak, ucu balonlu veya balonsuz kateterler