Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) / EMARManyetik rezonans görüntüleme (MRG) / EMAR tetkiki, insanlık tarihinin en büyük buluşlarından biridir. Bilinen anlamda zararlı radyasyon kullanmadan iç organlarınızın görüntülenmesini sağlar. Güçlü bir mıknatısla oluşturulan manyetik alanda radyo dalgaları kullanılır. Merkezimizde, tüm EMAR çekimleri, 1.5 Tesla gücünde, Tim+Dot sistem kullanan, Siemens, Magnetom® Avanto MRG cihazı ile gerçekleştirilmektedir.

EMAR tetkiki öncesinde bilmeniz gerekenler...

MRG tetkikinden en fazla faydayı sağlamak, tetkiki basit ve konforlu şekilde geçirmeniz için zaman ayırıp aşağıda belirtilen konuları incelemenizi tavsiye ederiz.

EMAR'a gelirken...

EMAR öncesinde, genel olarak aç ya da susuz kalmanıza veya özel bir ilaç kullanmış olmanıza gerek yoktur. Bazı EMAR tetkikleri için hastaya önceden bir EMAR kontrast ilacı reçete edilir; size de reçete edilmişse lütfen bu kontrast ilacı tetkike gelirken yanınızda getiriniz. Bu ilaç tetkik sırasında hastaya damardan verilecektir. Herhangi bir ilaca ya da maddeye karşı allerji öykünüz varsa, ilacın uygulanmasından önce bunu size verecek görevli arkadaşımıza durumu bildiriniz! Burada şu nokta bilinmelidir; MRG kontrast ilaçları son derece güvenli ilaçlardır.

EMAR'a gelirken, var ise daha önceden çekilmiş EMAR filmlerinizi, hatta tetkik bölgesiyle ilgili diğer filmlerinizi (ultrason, doppler, röntgen, bilgisayarlı tomografi, sintigrafi gibi) yanınızda getirmeniz çok önemlidir; öncelikle sizin yararınızadır. Bu filmler ve raporlar yeni tetkikinizin planlanmasını kolaylaştıracağı gibi yeni tetkikinizin değerlendirme kalitesini arttırabilir ve yeni tetkikinizle eskisinin karşılaştırılması olanağını sağlar. Sizden emaneten alınan bu eski film ve raporlarınız, yeni tetkikinizin sonucu ile birlikte size teslim edilir.

EMAR'a geldiğiniz gün, doktorunuzun yazdığı EMAR istek kağıdınızı görevli arkadaşımıza veriniz. Arkadaşımız sizi EMAR odasına yönlendirecektir.


Aşağıda belirtilen durumlarda da tetkiki yapacak sağlık ekibini bilgilendirmeniz gerekmektedir!

     - Geçmişte anevrizma ameliyatı geçirdiyseniz

     - Kalp kapakçığı veya koroner by-pass operasyonu öykünüz var ise

     - Kulağınızda işitmeye yardımcı cihaz (kohlear implant) mevcut ise

     - Vücudunuzda saçma, kurşun, iğne, metal parçası, şarapnel var ise

     - Vücudunuzda kalça, diz protezi, kemikte çivi, plaka gibi metaller var ise (bunların bulunduğu bölgeye yönelik tetkikler yapılamayabilir) Metal tozlarının bulunduğu bir ortamda çalışıyorsanız [farkında olmadan vücudunuzun yüzeyinde (özellikle gözlerde) biriken metal tozları veya çapakları olabilir]
tetkiki yapacak sağlık ekibini mutlaka bilgilendiriniz.


EMAR tetkik odasına kimler giremez?

     - Kalp pili (yalnızca hasta değil, hasta yakınları, sağlık personeli ve diğer kişiler)

     - Nörostimulatör (sinirleri uyarıcı elektriksel düzenek)

     - Elektrikli infüzyon pompası

     - EMAR ile uyumlu olmayan damar filtresi veya sargı (koil)
vücudunda olan kişiler EMAR tetkik odasına kesinlikle giremezler !


EMAR odasına girmeden önce şunları çıkarmış olmanız ve geride bırakmanız gerekmektedir!

Banka kartları, kredi kartları, METRO biletleri, cep telefonları, saat, üzerinizde taşıdığınız büyük metaller (çıkabilen diş protezi, metal tokalı kemer, bozuk paralar, anahtarlık, silah, çakı gibi) ile EMAR odasına girmediğinizden emin olmalısınız. Saç tokası ve küpelerinizi de çıkarınız. Elinize yönelik tetkik yapılacak olmadıktan sonra yüzüğünüzü çıkarmanıza gerek yoktur.

Tetkik odasında bir süre yatmanız gerekeceği için kravatınızı da çözmüş olmanızı öneririz. Göz çevrelerinde kullanılan bazı kozmetik maddeler görüntülerde bozulmalara yol açabildiğinden, baş bölgesine yönelik tetkik yapılacaksa bayanların göz çevresi makyajlarını silmiş olmaları yararlı olacaktır.


Gebeyseniz veya gebe olma olasılığınız varsa yada süt veriyorsanız...

EMAR tetkikinin insan vücuduna bilinen herhangi bir zararlı etkisi yoktur. Bununla birlikte, anne karnında gelişmekte olan bebeğe yönelik bir önlem olarak, gebelere, gebeliklerinin ilk 3 (üç) ayında EMAR tetkiki yapılmamaktadır. 3. aydan sonra EMAR tetkiki yapılabilir. Gebeyseniz veya süt veriyorsanız bu durumu tetkiki yapacak sağlık ekibine bildiriniz.


MRG tetkik odasında...

MRG tetkikiniz çok sıradışı durumlar dışında ortalama 10-30 dakika kadar sürecektir. Kapalı yer korkusu olan veya panik atak hastalarımız bilmelidirler ki tetkikiniz sırasında bir cam pencere ve kamera sistemleri yardımıyla dışarıdan izleniyor olacaksınız. Gerekirse çok çabuk bir şekilde tetkikiniz sonlandırılabilir ve dışarı çıkarılırsınız. Bazı elzem durumlarda EMAR odasına hastanın yanında bir kişi daha, burada belirtilen önlemler alınmak kaydıyla, girebilir. Bu refakatçinin EMAR odasında sabit bir yerde durması, dolaşmaması gerekir. Tetkik sırasında özellikle tetkikin yapıldığı vücut bölgesini kımıldatmamanız çok önemlidir. Bir kımıldama olursa görüntüler bozulabilir, tetkikiniz uzayabilir veya yapılamayabilir. Tetkik sırasında rahat nefes alıp verebilirsiniz (ender bazı durumlarda nefesinizi tutmanız istenebilir). Aksi belirtilmedikçe gözlerinizi açıp kapatabilir veya sürekli kapalı tutabilirsiniz. Yutkunmanızda da sakınca yoktur. Tetkik sırasında kuvvetli tıkırtılar biçiminde sesler duyacaksınız. Bazı durumlarda damardan EMAR kontrast ilacı verilmesi gerekebilir.